Naujienos Apie mus Veikla Organizacijos TBN Tautinės bendrijos
2008 metų naujienos
2009 metų naujienos
2007 metų naujienos
2006 metų naujienos
2004 metų naujienos
2005 metų naujienos
2010 metų naujienos
2011 metų naujienos
 
PAIEŠKA TINKLAPYJE:


Balandžio 28 d. Vilniuje ant J. Basanavičiaus gatvėje esančio namo, pažymėto 22-uoju numeriu, atidengta atminimo lenta garsiam litvakų rašytojui ir poetui, buvusiam Vilniaus geto kaliniui, kovotojui prieš nacizmą Abraomui Suckeveriui.

Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris, užsienio reikalų viceministrė Asta Skaisgirytė-Liauškienė, Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius, Vilniaus žydų asociacijos Izraelyje vadovė Miriam Kantor, A. Suckeverio dukterys Rina Kalderon-Suckever ir Mira Suckever, anūkė, visuomenės atstovai, daug svečių – „Gyvųjų maršo“ delegacijos  iš Izraelio dalyvių.

Suckeveris A.vadinamas iškiliausiu Holokausto poetu. Jis gimė 1913 m. liepos 13 d. Smurgainyse (dabar – Baltarusija). Nuo 1920 m. gyveno Vilniuje, studijavo universitete, buvo vienas iš kultūros veikėjų grupės „Jung Vilne“ („Jaunasis Vilnius“) kūrėjų.

Po Antrojo pasaulinio karo poetas iš Vilniaus griuvėsių gelbėjo žydų paveldo likučius, kurie tapo Žydų muziejaus pagrindu. Išvykęs gyventi į Izraelį, A. Suckeveris siekė išsaugoti gimtąją jidiš kalbą, rinko išlikusią Vilniuje veikusio Žydų mokslo instituto (JIVO) medžiagą. Kaip liudininkas jis 1946 m. dalyvavo Niurnbergo procese.

Rašytojo ir poeto kūryba, atspindinti skaudžią XX a. Vilniaus žydų istoriją, pelnė pasaulinį pripažinimą. Nemažai A. Suckeverio eilėraščių išversta į hebrajų, anglų, prancūzų, ispanų, vokiečių, rusų bei kitas kalbas. Į lenkų kalbą poeto eilių yra išvertęs Česlovas Milošas – juos siejo Vilniaus tema ir ilgametė draugystė.

1966 m. A. Suckeveris už savo kūrybą buvo iškeltas kandidatu Nobelio literatūros premijai gauti. 1985 m. jo poezija jidiš kalba įvertinta aukščiausiu Izraelio nacionaliniu apdovanojimu.

2008 m. vasario 16 d. Prezidento Valdo Adamkaus dekretu A. Suckeveris apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

Poetas mirė 2010 m. sausio 20 d. Tel Avive.

Šiemet leidykla „Versus Aureus“ lietuvių kalba išleido A. Suckeverio prisiminimų knygą „Iš Vilniaus geto“. Ji buvo pristatyta Jeruzalės knygų mugėje. Apie šią knygą rašėme praeitame „Tautinių bendrijų naujienų“ numeryje.

Renginyje kalbėjęs Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas S. Alperavičius pažymėjo didelį A. Suckeverio indėlį į žydų literatūrą, jo nuopelnus garsinant Lietuvos vardą. „Jis nusipelno, kad jam būtų suteiktas Vilniaus miesto garbės piliečio vardas ir jo vardu pavadinta sostinės gatvė“, - teigė S. Alperavičius.

„Labai jaudinanti akimirka. Noriu visiems, prisidėjusiems prie mano senelio vardo įamžinimo, pasakyti nuoširdų „ačiū“. Senelis daug pasakojo apie Vilnių, apie įvykius, susijusius su juo. Girdėjau, kad jis mylėjo šį miestą, o dabar ir žinau, kad jis yra šio miesto dalis“, - sakė poeto anūkė.

Suckeverio A.eiles jidiš kalba deklamavo jo dukterys. Renginio dalyviai turėjo galimybę išgirsti ir paties poeto, skaitančio savo kūrybą, balsą.

Nuo šiol didžio litvako, nepalaužiamo Vilniaus geto kovotojo ir poeto vardą primins atminimo lenta, kurioje lietuvių ir jidiš kalbomis iškalti žodžiai: „Šiame name vykusiuose menininkų susivienijimo Jung Vilne (1929-1939) vakaruose savo kūrybą deklamuodavo žymus žydų poetas Abraomas Suckeveris“.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontaktai:
Raugyklos g. 25, Vilnius
Lietuva
Tel.: (370 5) 216 04 08
Faksas.: (370 5) 216 04 08
El. paštas: info@tbn.lt